Jump to content

Photo

(YARDIM) XP Cdrom'u Görmüyor

• Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 muho44

muho44

Member

• Members
  • PipPip
  • 14 posts

Posted 04 March 2008 - 02:20 PM

mrb siteden NR Güncelleme Paketi Ultimate 1.1.3 indirdim elimde olan xpsp2 ile cd nlite ile entegre ettim ve kuruluma gectim sorunsuz kuruldu yanlız
bilgisayarıma girdigimde cdrom görünmüyor aygıt yöneticisine baktıgımda cdrom yanında ünlem isareti var birtürlü olmadı.. bende eski cdden tekrar formattım onda sorun yok...

bunu nasıl düzelte bilirim..

#2 MrNxDmX

MrNxDmX

***NR***

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,006 posts

Posted 05 March 2008 - 03:27 AM

Böyle bir sorunla ilk defa karşılaşıyorum. Cdrom sürücüleri otomatik yüklenirler normalde. herhangi bir driver pack kullanmışmıydınız, yada nlite ile hangi bileşenleri sildiniz?
Diğer arkadaşlar bu tarz bir hatadan bahsetmediler şimdiye kadar.
Birde anlamadığım kısım, sistem cdrom'dan kuruluyor, yani windows cd'den yüklenebiliyor ama windows açıldıktan sonra cdrom'u tanımıyor... Bir gariplik yokmu sizcede bunda ??? :huh:

#3 ZEUS__

ZEUS__

WinCert Pro

• Turkish Moderators
  • 319 posts

Posted 05 March 2008 - 03:35 AM

selam..
aynı sorun bende de oldu..driverpack ile sürücüleri entegre etmiştim halbuki..harddiskim jmicron üzerinden ahci kullanıyor ondandır diyerek pek önemsemedim..ich8 çipseti kullanan anakartlarda jmicron sata sürücüleriyle uğraşmak başlı başına bi sektör olacak nerdeyse :P ancak daha sonra ms nin bu makalesindeki çözüm yöntemini denedim ve düzeldi..
linki ;
http://support.microsoft.com/kb/314060

ilgili kısım;

Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın, regedit yazın ve Tamam'ı tıklatın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi başlatılır.
Adım 2: UpperFilters kayıt defteri girdisini silme
1. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nde, Bilgisayarım'ı ve ardından HKEY_LOCAL_MACHINE öğesini genişletin.
2. SYSTEM öğesini ve sonra da CurrentControlSet'i genişletin.
3. Control öğesini ve ardından Class'ı genişletin.
4. Class altında, {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} öğesini tıklatın.
5. Sağ bölmede (konu alanında), UpperFilters'ı tıklatın.

Not UpperFilters.bak kayıt defteri girdisi de görünebilir. UpperFilters kayıt defteri girdisini silmek için, UpperFilters.bak öğesini değil UpperFilters'ı tıklatmalısınız.
6. Düzen menüsünde, Sil'i tıklatın.
7. Aşağıdaki iletiyi aldığınızda, UpperFilters kayıt defteri girdisini silme işlemini onaylamak için Evet'i tıklatın:
Bu değeri silmek istediğinizden emin misiniz?
UpperFilters kayıt defteri girdisi, {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} kayıt defteri alt anahtarından kaldırılır.

Not Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden çıkmayın. Bu programı sonraki adımda da kullanacaksınız.
Adım 3: LowerFilters kayıt defteri girdisini silme
1. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nde, Bilgisayarım'ı ve ardından HKEY_LOCAL_MACHINE öğesini genişletin.
2. SYSTEM öğesini ve sonra da CurrentControlSet'i genişletin.
3. Control öğesini ve ardından Class'ı genişletin.
4. Class altında, {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} öğesini tıklatın.
5. Sağ bölmede (konu alanında), LowerFilters'ı tıklatın.

Not LowerFilters.bak kayıt defteri girdisi de görünebilir. LowerFilters kayıt defteri girdisini silmek için, LowerFilters.bak öğesini değil LowerFilters'ı tıklatmalısınız.
6. Düzen menüsünde, Sil'i tıklatın.
7. Aşağıdaki iletiyi aldığınızda, LowerFilters kayıt defteri girdisini silme işlemini onaylamak için Evet'i tıklatın:
Bu değeri silmek istediğinizden emin misiniz?
LowerFilters kayıt defteri girdisi, {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} kayıt defteri alt anahtarından kaldırılır.
8. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden çıkın.
Adım 4: Bilgisayarı yeniden başlatma
Bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra bir CD kayıt programı artık çalışmıyorsa, bu programı yeniden yüklemelisiniz.

#4 ALEN

ALEN

WinCert Friend

• Members
  • PipPipPipPip
  • 220 posts

Posted 05 March 2008 - 09:43 AM

ZEUS_

verdigi yöntemi yapın...

eger olmassaa kullanmıs oldugunuz xpcdsi bozulmus ondan kaynaklanıyor bu benimde basıma gelmisti nlite yüzünden..

#5 muho44

muho44

Member

• Members
  • PipPip
  • 14 posts

Posted 05 March 2008 - 08:16 PM

ZEUS_ ve ALEN çok teşekür ederim regedit kaydını silince sorun düzeldi sağolun arkaddaşlar

#6 MrNxDmX

MrNxDmX

***NR***

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,006 posts

Posted 09 March 2008 - 08:42 PM

NR Güncelleme Paketi 1.1.3ü RVMi 1.5.1 sürümü ile kullanınca da olabiliyor bu sorun, bilginiz olsun.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users