Jump to content


Photo

Windows halefi: Microsoft'un yeni işletim sistemi Midori


  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1 entegre

entegre

    Wincert Addict

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 528 posts
  • OS:Windows XP Pro

Posted 30 November 2008 - 09:45 AM

CHIP Online Windows'un varisi olacak olan Midori hakkındaki güncel bilgileri sizin için derledi...
Posted ImageWindows'u çöpe atma vakti geldi...
Bu konuda okuyacaklarınız:
Şişmiş, ağır, istikrarsız: Windows artık son demlerini yaşıyor. Windows'u pencereden dışarı atıp yeni fikirler için yer açmanın vakti geldi. Olası halefin kod adı ise Midori. CHIP Online ortaya çıkan ilk detayları sizinle paylaşıyor.

22 seneyi aşan Windows deneyiminden sonra Microsoft, Windows çağını (XP/Vista/7/8) kapatıyor. Artık vakti geldi: Internet ve tarayıcılar işletim sistemi ya da yerel uygulamaların görevlerini yapabiliyor. Ayrıca Windows vapuru eski yüklerini güverteden dışarı atmalı ve daha "light" ve güvenli olmalı. Mesela netbook trendi için Windows Vista çok geniş kaçıyordu ki, Microsoft bu yüzden yadigârı Windows XP'nin hayatını uzatmak zorunda kaldı.

Problemin çözümü: Midori Windows neslinin varisi olabilir. Tamamen yeniden yapılandırılmış sistem, Microsoft'un 2003'te hayat verdiği Singularity araştırma projesinin bir yan ürünü. Amaç: Midori daha "light", daha hızlı ve daha güvenli olacak. Bunun yanında bir uygulamayı yerel diskinizde yahut internette çalıştırmanız bir fark oluşturmayacak. Ayrıca sistem ve uygulamalar donanımdan bağımsız olarak çalışacak ve rahatlıkla diğer cihazlara aktarılabilecekler.

Makalenin devamını kaynaktan inceleyebilirsiniz.

Posted Image Chip Online

Edited by MrNxDmX, 04 December 2008 - 12:23 AM.
Görsel düzenleme...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users