Jump to content

Otomatik atılan kısayolları reg kaydı ile silmek?

oguz

Recommended Posts

Katilimsiz kurulum herhangi bir programın başlat proğramlar ve/veya masaüstüne dafault olarak attığı kısayolları basit bir reg kaydı ile engelleyip silmek mümkünmü? Mesela teracopy isimli küçük ama kullanışlı proğram 7zip ile katilimsiz yapılınca başlat proğramlara zibilyon tane gereksiz kısayol atıyor.

C:\Documents and Settings\All Users\Start Menu\Programlar\TeraCopy.Ink

gibi...

Bu ve benzer kısayolları kurulum sırasında engellemek için bir .reg girdisi yaratabilirmiyiz? Veya ne şekilde engellenir basitçe?

Edited by oguz

Programın 7zip ile kurulumunu hazırlayabilirsin. Gerekli reg kayıtlarını sen ayarlarsın kısayolları sen oluşturursun.

2. seçenek ise program kurulduktan sonra cmd dosyası ile kısayolları sildirmek. Registry dosyası ile yapma imkanı yok

7zip ile svcpack kurulumunu aşağıda anlatılan yöntemle gerçekleştiriyorum. Neticede ince ayara imkan tanımayan direk katilimsiz exe dosyası hazırlayan bir yöntem biliyorsun. Bahsettiğin 7zip ile kurulum hazırlama farklı bir yöntemse bilgim yok o konuda. Varsa bir rehber çok iyi olur aslında.

2. seçenek ise daha cazip, pratik ve basit görünüyor. Teracopy örneğinde başlat proğramlara teracopy'nin attiği default kısayolları kurulumda silecek örnek bir cmd dosyası verebilirmisin xforce? Birde nereye konulması gerektiğini elbet :)

Edited by oguz

Örnek *.Cmd

Başlat\Programlar'daki Adobe Reader simgesini siler

call :sessiz>nul 2>&1
:sessiz
@echo off
del /f /q "%AllUsersProfile%\Start Menu\Programlar\Adobe Reader.lnk"

Bu dosya $OEM$ dağıtım klasörüne konulacak sanırım. Tam olarak nereye konulması gerek melancholia? Başka herhangi birşeye gerek varmı?

Birde "sessiz ve nul" ifadelerini anlamadım. Nulsoft script ile yapılmış sessiz kurulumlar içinmi geçerli bu cmd dosyası yoksa?

Edited by oguz

bunu katılımsız yaptığın programın kurulumdan sonra attığı kısayolu temizlemek için kullanabilirsin.

katılımsız olarak hazırladığın program ile aynı pakete entegre edip programın kurulumundan sonra çalışmasını sağlamalısın.tabi herşeyden önce program nereye hangi isimle kısayol atıyorsa ona göre düzenlemelisin.

örnek masaüstündeki Windows Live Messenger kısayolunu silmek için

del /f /q "%UserProfile%\Desktop\Windows Live Messenger.lnk"

call :sessiz>nul 2>&1

:sessiz

komutunu cmd çalıştığı zaman siyah ekranda çıkan komutları göstermemek için kullanıyorum.komut ekranını yani o siyah ekranı göstermemek içinse cmdow.exe, cWnd.exe gibi yardımcı dosyaları kullanabilirsin.

Edited by meLanChoLia