Jump to content

Resimlerle 7-Sfx

Guest linux06

Recommended Posts

• 4 weeks later...

malesef bu tarz kurulum istemeyecek şekilde protable yapma programları !

her çalıştırma esnasında, zip formatından açılmış formata geçerken HDD üzerine geçici bir alana tekrar tekrar yazılıyorlar.

daha sonra işletim sistemi tarafından çalıştırılması için ise direk RAM e aktarılıyor !

uzun lafın kısası her program çalıştırma esnasında bu işlem fiziksel HDD in üzerine fazladan yazma yapmasına bağlı olarak her HDD belli bir yıpranma törerans sayısı var bu açıdan bu sayıyıya daha hızlı bir şekilde gidilmesi sonucu HDD'inizin ömrü düşündüğünüzden daha kısa olmasına sebep olmakta !

benim anlamadığım kurulumsuz protable program paketleme yapanlar zip formatından direk ram üzerinde çalışabilir şekilde neden program yazmıyorlar ! eğer gerçekten böyle bir şey yapabilirlerse HDD üzerindeki zipin kapladığı alanın küçük olması sayesinde aslında HDD ömrü 1 noktada 2 kat daha artabilecekken ! şu zip açılışı için gerekli temp alanı olayı işi bozuyor.

veya isteğe bağlı olarak TEMP alanına özel bir RAM disk alanı oluşturusanız aynı şekilde sorun çözülür gibi ama

yineden ram disk sabit bir alan olarak tanımlanması boşu boşuna gereksiz ram israfına sebep olacaktır !

atıyorum 256mb ram disk yapsan program 128 mb alan isteyeceğinde veya ya tam dolmayacak yada istenilen alandan küçük olma durumlarıda söz konusu olacaktır.

• 3 months later...